Indie cestopis 2014

IMG_3089

CESTOPIS INDIE 2014

Zde budu psát jen praktické poznámky pro další lidi, kteří se chystají na cestu do Indie. Nám cestopisy, které byly na webu, taky moc pomohli, tak chci přispět aktualizací a oplatit tuto pomoc stejnou mincí.

indie mapaCestopis budu psát tak, jak jsme jeli cestu. Tedy Praha – Varšava – Mumbai – Jodhpur – Agra – Ambala – Kalka – Shimla – Manali – Solang – Manali – Varanasi – Mumbai – Praha

Cesta probíhala 27.8 – 21.9.2014

 

U každé zastávky chci napsat – kde jsme bydleli, jak tam a jak dál, co jsme viděli jak a za kolik a kde se dobře najíst.

Zvláštní sekci jsem vyčlenil pro věci, které nás opravdu nadchli, nebo by mohli zvláště obohatit vaši cestu. Jsou označeny Tipy a triky.

ROZPOČET

Nás cesta vyšla cca na 16 000 Kč za jednoho. Z toho letenky 7500 Kč + jídlo, vlaky, autobusy, ubytko, dárky 7000Kč + 850 Kč víza + očkování podle toho, co potřebujete 1000-5000Kč.

Jídlo je tu opravdu levné a ubytování (konec srpen – 20, září) taky. Ale vše se mění podle sezóny a hlavně podle svátků. To platí především u ubytování (např my v Solung 500 rup/pokoj, v sezóně prý 2500 rup/pokoj). Ale berte to tak, že je to nejlevnější země na světě.

PŘÍPRAVA

Co s sebou

Napíšu jen co doopravdy nezapomenout,

 • žabky + 1x pevná obuv
 • okopírovaný pas (tak 15x bezesrandy) + náhradní fotky (minimálně 2-3x)
 • cestovná ledvinka pod oblečení! Nutnost! Tipy a triky
 • zámek na batoh + zámek na kolo Tipy a triky
 • léky proti průjmu
 • kindle na delší přejezdy
 • Prodloužený seznam zde
 • * pokud půjdete do hor tak si vezměte víc teplého oblečení, já to odskákal nachlazením a horečkou

BEZPEČNOST

Radši to hned napíšu ze začátku. Indie je krásná země, ale chudá země. Na internetu se všude dočtete, že Vás Indové málem ve vlaku rozkrájí, my z toho takový pocit neměli (cestovali jsme 3 kluci věk 23-24). Ale přesto z předchozích cest mam už bohaté zkušenosti, takže tentokrát jsem byl až paranoidní. Naprostým základem je Tatonka – já mam model “Tatonka Skin Chest Holster” a jinej si nekupujte. Je prostě nejlepší a cena kolem 300kč je bezvadná na to, jaký komfort a pocit bezpečí peněženka poskytuje. Tu jsem nesundaval téměř nikdy. Obsahovala to nejnutnější jen pas, hotovost a kartu. Nic víc. Každé otevírání a přehrabování navíc je zbytečné riziko. Další osvědčená věc jen řetěz na kolo a malý zámeček. Oboje doporučuji na kód, ne na klíček (ten bych druhý den ztratil). Oboje cca za 400kč ve všech sportech. Zámkem sem si vázal krosnu přes noc ve vlaku a malým zámečkem jsem si zamykal kapsu s foťákem a popřípadě příruční batoh. No zdá se to být vyhrocené, ale nic se nám nestalo takže proč ne. Jinak lidi jen žebrají a otravují občas, pokud se vám stane, že by se situace vyhrotila (viz například Varanasi) stačí předstírat, že voláte policii a použít magickou frázi “I am calling police NOW!”

LÉKY + ZDRAVÍ

Samozřejmě očkování. Ten nutný základ je: žloutenka A+B, břišní tyfus a já si dával ještě vzteklinu.

Teď k tomu co vás nejspíš čeká a nemine. Průjem. Pokud budete mega disciplinovaní, tak vás asi v té nejhorší podobě mine. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla. Pořád si umývat ruce, nejíst ve stáncích na ulici a nejíst maso a !!pít jen balenou vodu!! a to i na čistění zubů. Ale tím přijdete o tu největší radost z ochutnávání za minimální cenu. Takže nás to chytlo tak 7-15 den. Průběh je jednoduchý, prostě čůráte zadnicí. Co mi radila kamarádka co tam žije je: pít hodně vody, jíst jen suchary (indicky – Rusk, najdete v každém krámu) a k tomu jíst banány. Na doplnění minerálů pijte 1:1 vodu se Spritem (nebo Mountin Dew). Na zvracení doporučujeme Coca-colu. Pokud si nevezete léky z ČR, tak v lékárně vám prodají jen množství co potřebujete. Buď vám odsypou nebo prodají jen platíčko. Je to důvěryhodné, ale my měli své léky.

Celkem vzato na průjem skoro nic nepomáhá. Jediné co zabralo je Entizol 250mg (2 tablety ráno, 2 večer) nástup účinku tak 48h.

VÍZA

– formulář: https://indianvisaonline.gov.in/visa/

 • vyplněnou žádost s UPLOADOVANOU fotkou (několik lidí vrátili) a 2x podepsanou
 • 1x nalepenou fotku 5*5 cm na bílém (šedém) pozadí
 • rezervaci letenky
 • fotokopii pasu
 • pas
 • 850 Kč

– Super skvělej odkaz “víza pro blbý” na Kysinův blog ZDE

– adresa ambasády v Praze ZDE

– Probíhá to tak, že přijdete odevzdáte vše potřebné, paninka za okýnkem je příjemná a milá a trvá to tak 2 minuty. Vízum platí ode dne vystavení (cca týden po podání) půl roku. To znamená jedu například srpen až září a vízum vyřizuji už na začátku června. Bude tedy platit od konce června (cca) do konce prosince. Vyzvednutí víza je po týdnu od podání. Podává se dopoledne, vyzvedává se odpoledne (mně to nikdo neřekl a dopoledne mi to dali taky).

LETENKY

Jediné co k tomu dodat je pojem “Tipy a triky” a adresa CESTUJLEVNE.COM
– Tipy a triky dejte si cestuj levně na FB do odběru a sledujte aktuální akce
 akce kterou jsme kupovali ZDE

– naše letenky 27.8-19.9.2014 Varšava – Mumbai – Varšava -> cena 6500 Kč (skrz Lot Airlines a Air France)
– Honza letenky 28.8-19.9.2014 Praha – Mumbai – Praha -> cena 7500 Kč (skrz ČSA a Air France)

 

VLAKY

Tak tedy k tomu hlavnímu co asi budete řešit. Jak cestovat po Indii. Nejlepší sou vlaky, bezkonkurenčně. Průjem vás asi nemine a je příjemné mít záchod kdykoliv k ruce. Rezervace na vlaky se tedy otevírá 2 měsíce před tím, než daný vlak vyjede. Tím pádem jsou vlaky celkem vyprodané a je s tím problém. My měli problém koupit hned první místenku Mumbai – Jodhpur. Existují několik tříd ve vlaku.

 • 3 třída – jen pro lokály nejlevnější
 • 3 sleeping class – na fotce na hoře – 3 postele na každé straně, 3x větrák + okno (Nejlepší poměr cena/výkon)
 • 3AC – stejná jak 3sleeping ale s oknem a klimatizací (klimatizace pokaždé na max. nám dělala jen problémy)
 • 2AC – stejné jak 3AC akorát na každé straně 2 postele (doporučuju na extra dlouhé cesty 20h+)
 • 1AC – tu sme ani neviděli prej je tam jen 16 pasažérů na vagón (neověřená informace)

IMG_3119

Tedy vyplatí se rezervovat 3SL (sleeping class), ale ta je často dost narvaná pro Tip naplánujte si cestu předem ať neřešíte problémy jak my. Lístek do předu můžete koupit jen přes někoho v indii/agenturu. Pro lokální řešení doporučuji Couchsurfing.org, agentura (google nebo např. ZDE). Na plánování je tedy nejlepší se kouknout na jejich oficiální stránky, zde uvidíte jak dlouho vlak jede, kolik je tam míst atd. Odkaz ZDE. Poté co zadáte odkud, kam a datum, tak vám na další stránce naběhnou vlaky, zde vidíte jak dlouho to jede a vpravo písmeno Y, označuje to, že jede v daný den pravidelně. Pokud si vlak označíte a dáte dole Get Availibility, tak vám vyskočí kolik je tam míst. Pokud je u SL napsáno AILABLE, můžete lístky koupit, pokud je tam napsáno WL a číslo (WL=waiting list) tak je plnej a SL je bez šance. Tzn že musíte kupovat 3AC nebo 2AC, které sou dražší. Ceny cca na příkladu Mumbai – Jodhpur (18h cesty přes noc) SL – 900Rup/os 2AC 2100Rup/os.

Tipy a triky na jízdenky
Stane se, že někam potřebujete jet a v SL není místo nebo to nenaplánujete (zas tak důležité to není, jde to i bez toho) a kupujete lístky na poslední chvilku. V případě ze je všude kde potřebujete WL, tak u každého nádraží jsou “Travel agency”, kde sedí nějaký šmélař, který dokáže uplatit lidi na nádraží a za provizi vás dostane do vlaku kam potřebujete. Nevím jak to dělá, ale funguje to. My jsme ho využili v městě Jodhpur a kupovali jsme jízdenky Agra – Ambala – Kalka (v SL). Cena byla asi 900Rup/os celkem. Kupovali jsme 3 jízdenky a platili jsme +1200 Rup jako úplatek. Zde POZOR samozřejmě jsme o “provizi” smlouvali a když jsme se dohodli na ceně 1200 Rup, tak si od nás zprostředkovatel vzal 2x 500 Rup + 2x 100 Rup. Za 10 minut se vrátil, že jsme mu dali jednu falešnou 500Rup bankovku. Všechny byly z bankomatu, takže je jasné, že nám ji vyměnil a natáhl nás o 500, proto si dejte pozor co mu dáváte za bankovky a taky mu to řekněte, že si to kontrolujete např podle čísla na bankovce, ať vás nenatáhnou jak malé kluky. 

!! Pro každé zakoupení jízdenky na nádraží potřebujete kopii pasu!!

PS: Ještě nás upozorňovali v 2AC, ať si nebereme jídlo od lokálů ve vlaku, že v něm můžou být nadrcený prášky na spaní a pak vás okradou. Couchsurfer z Varanasi nás upozorňoval na to, ať nejíme teplé jídlo které prodávají ve vlaku. Dělá se prý na nádraží, kde jsou nejhorší hygienické podmínky. Lepší je si v městě vzít porci jídla sebou a k tomu nakoupit ovoce.

AUTOBUSY

Jako už v minulém cestopisu (Peru a Bolívie), vás musím upozornit na autobusy. Jsou levné, ale vražedné. Jedou na evropana děsně rychle, mačkáte se, moc nezastavují a nejspíš se poblijete jako my na obou cestách. Proto kupujte jen autobusy označené “deluxe” a připravte se na nejhorší. Blinkací pytlík nutnost, já jich měl v batohu 5. Léky na zvracení výhodou. Moc před cestou nejezte. Chlazená coca-cola byla spásná.

SIMKARTA + INTERNET

Zde nastává asi váš druhý kontakt s indickou administrativou. Koupě sim je náročná. Potřebujete 1x fotografii, 2x kopii pasu a lokála (z daného státu, kde sim kupujete), aby se za vás zaručil, že nejste teroristi. Proto opět doporučuji Couchsurfing.org pro kontakt. Sim stojí 300Rup a je tam 1GB internet a 50 Rup na volání. Jedině koho kupujte je Vodafone (nic jiného nefungovalo) a to jen v originálních prodejnách. Proces funguje tak, že vyplníte snad 2A4 formulářů, pak si ověří váš kontakt v indii a potom vám dají neaktivovanou sim, která se vám má aktivovat za 24-48h. Potom musíte zavolat na operátora a znovu jim potvrdit všechny udaje z formulářů. My s tím měli jen ty nejhorší zkušenosti. Sim jsme koupili ale neměla signál, takže jsme ji nemohli aktivovat. Proto jsme šli do Vodafonu a chtěli jsme už aktivovanou Símkartu. To ze začátku nejde, ale pokud si zavoláte managera obchodu (Tipy triky  pokud je problém na všechno ihned volejte managera a všechno jde jen trvejte na svém – naše zkušenosti Vodafon, banka – výměna falešné 500rup, vrácení peněz za nefunkční simkartu Airtel, zrušené letenky do Evropy) všechno se vyřeší. Dostali jsme plně aktivovanou simkartu, kterou nám manager strčil do telefonu a ještě v prodejně ji odzkoušel. Prostě je to hnusný, ale to že jste evropani, vám dává v indii právo na lepší zacházení, protože každý ví, že máte peníze a chce je.

 

COUCHSURFING

Moje oblíbená komunitní stránka na bydlení. Vřele ho doporučuji především na první dny. Je skvělý mít někoho známého v indii. Cokoliv se stane, tak mu zavoláte, dáte mu problém k telefonu a je vyřešeno. Indové na to zdá se mi celkem dají. My bydleli 3 noci v Mumbai a 1 noc ve Varanasi. Náš kontakt na pomohl např se simkartou, vlakama, vzal nás do chrámu na festival, kam by jsme se jinak nedostali a ukázal nám skvělou lokální restauraci, kam by jsme se taky nepodívali. Pro mé osobní známé: na vyžádání vám dám kontakt. Pro ostatní sorry, ale musíte mít štěstí.

 

MUMBAI

IMG_3731

Super velké město. My bydleli asi 1h vlakem od centra (celkem zážitek hlavně ve špičce). Já moc na památky nejsem takže to spíš jiné blogy, ale viděli jsme Dharavi slum. Šli jsme s touhle agenturou, doporučil nám ji náš couchsurfer. Neukážou vám chudobu slumu, ale spíš jak funguje a jak se tam lidi živí. Průvodce měl super angličtinu a odpovídal na všechny dotazy. Celkově to hodnotíme jako slabé, protože jsme čekali něco jiného. Kontakt ZDE.
Celkem pěkné je projít se po pobřeží. Koupat se nedá. Odtud jsme vyrazili zdolat výškovou budovu Tipy trikyTzn výhled zadarmo na celou Mumbai. Tedy vyhlídnete si rozestavěnou budovu, která se vám zdá dostatečně vysoká (naše 20 pater, byly k dispozici i vyšší) a prostě tam nakráčíte s nějakou vymyšlenou báchorkou. Naše byla, že jsme studenti architektury (ze 3 osob byl architekt jeden) a že máme zájem vidět jak se tu pracuje. Štěstí jsme měli, že byl svátek a nepracovalo se, takže celé staveniště hlídal jeden inďák, který neměl problém nám všechno lámanou angličtinou ukázat. Naprosto nejlepší zážitek z celého města. Doporučujeme.

unnamed

Tipy triky: Další věc co doporučujeme je mumbaihikers.com. Asi nejlepší lokální stránka na výlety v okolí Mumbai. Je to komunitní server, takže tam inzerují různé ověřené agentury/průvodci své zájezdy. My si vybrali sobotní slaňování vodopádů. Bylo to naprosto skvělý. Za 800Rup byl vlak (tam a zpět), jídlo, vycházka k vodopádům a jedno slanění. Nejlepší bylo, že to vůbec turisté neznají, takže jsme jeli jen s lokálama, s kterýma jsme si celý den povídali. Náš zájezd je ZDE. Na dotazy odpovídají jak mumbaihikers z jejich FB, tak jsme byli v kontaktu i se samotným průvodcem přes mail. Poměr cena/výkon nejlepší.
Dárky jsme nakupovali na Crawford Market, který je vyhlášený hlavně na koření. My kupovali 15 pytlíčků po 100g (tedy 1,5 Kg) za 2500Rup, za což nás máma našeho couchsurfera pochválila, že je to na bělochy celkem slušná cena. Samozřejmě na trhu najdete koření levnější, ale na úkor kvality. Ty levnější se nám zdáli být vlhké a méně aromatické.

Jak už sem psal v sekci vlaky z Mumbai je to kamkoliv totálně nacpané, takže pokud tam plánujete zůstat např 2 dny tak první co si kupte jízdenky dál.

JODHPUR

IMG_3026

Neboli modré město je tak cca na odpoledne. My přijeli někdy kolem 8 ráno a v 6 nám jel vlak do Agry a bylo to tak akorát. Město moc zajímavé není. Co je super a doporučujeme je pevnost (Fort – vstup 500Rup, nejde to ošmeélit zkoušeli jsme to 3x). Prohlídka s průvodcem (sluchátka + mp3, co dostanete u vchodu) je opravdu dobrá a zabere tak minimálně 3 hodiny. Jinak v městě nic moc není, my zde využili ještě služeb holiče (60Rup/os čisté oholení) a mazali jsme dál.

AGRA

IMG_3089

Prostě asi sem musí každý protože Taj Mahal. Z vlakového nádraží se to dá dojí pěšky tak cca 30 minut (mapa v každém průvodci). Na Taj Mahal je vstup 750Rup + jsme opět pujčili 1x sluchátkového průvodce. Po zakoupení lístku ještě musíte dát věci do úschovny (10Rup/os). Odložte si tam fakt všechno, mě vrátili i s teleskopickým mini stativem pro go pro (prej sou stativy zakázané). A potom šup na Taj Mahal. Je to jako super, ale čekali jsme víc. Je to tak na 2 hodiny, když zevlíte v parku, který je krásný tak 3. Nutné doporučení. Jděte tam hned co se otevře. Tedy nejlépe před 7h ráno. Pak jsou tam fronty a moc lidí a ráno je to nejhezčí. Z Agry jsme už viděli jen kancelář Vodafone (viz sekce simkarta) a nádraží, kde byli děsně otravné žebrající děti.

AMBALA

IMG_3544

Přestupní město, kde nic není. Ale fakt nic. Aby jsme zabili čas tak jsme šli za 50Rup do místního kina na odpolední představení akčňáku z Bollywoodu, což doporučujeme. Na křižovatce u kina je pak super restaurace (název si nepamatuju). Z Ambaly nám všichni doporučovali město Amritsar (prej 3h vlakem, ale podle google maps je to 250km takže počítejte 6-7h, pokud tam vůbec vlak jede), kvůli zlatému chrámu to nechám na vás.

KALKA

Zde jsme byli jen 2 hodiny na nádraží. Z Kalky do Shimly jede vyhlídkový vlak 6 hodin za cca 100Rup. Celá trasa patří do Unesco (odkaz ZDE). Nevím jestli to stojí za to, jako bylo to dobrý ale stačili by 2 hodiny.

SHIMLA

Docela hezké městečko, kde se podle všeho už dá trekovat a myslím, že stojí si zde odpočinout před cestou do Manali pokud zvolíte tuhle vražednou cestu. O trekách nic nevím, jen víme, že je tam levné ubytování jak v Manali tedy (my v září 400Rup/2 lůžák/3os/noc)

Manali

IMG_3219

Výchozí město pro trekování a jeden z cílů milovníků hor. Jak se sem dostat? Nejlepší je vzít 15h “deluxe” bus z New Delhi, nebo nastoupit na ten samej až v Ambale a přes noc jet 10h. Druhá varianta je popisovaná cesta vlakem do Shimly a pak opět 10h autobusem do Manali. Nejsem si jistý, zda z Shimly vůbec jede delux bus, ale je to děsná zajížďka a nevyplatí se to vůbec, my to jeli jen protože jsme neměli informace.

Samotné Manali se dělí na New Manali (kam přijedete busem) a Old Manali. Všude se píše, že Old Manali má atmosféru a je krásný, my tam našli jen vesnici narvanou bílejma hipíkama, co vysedávaj v kavárnách a předražené ubytko. Zato New Manali se nám líbilo, bydleli jsme 2 ulice od autobusáku za 350Rup/2 lůžák/3os/noc (v září). Z města jde podnikat jak krátké odpolední procházky, tak i celodenní treky. Procházka je super k vodopádům (zeptej se v infocentru kudy do vesnice Vashist) a tam už jsou šipky. Ve Vashistu jsou skvělé termální prameny a chrám, kam je vstup zadax a je to must see! Uvnitř se nachází oddělené termální koupele a je to fakt skvělý! To doporučujeme.
Jinak jsou treky absolutně neznačené a počítejte s tím, že se ztratíte (jako my). Proto bych zauvažoval nad průvodcem přes agenturu, kterých je v Manali hodně.

Další aktivitou, kterou můžete v Manali podniknout a my jí jen doporučujeme jsou kola/motorky. Kola z guidem vyjdou na 500Rup/kolo/os + 1500Rup guide/den. Udělají výlet po okolí přesně podle vašich představ. U autobusáku je jedna agentura zaměřená jen na kola, nevím název, ale mají žlutou ceduli a v názvu něco …. Bike Tour. Ty se nám podle jednání zdáli super, ale osobní zkušenost nemáme. Motorek je v Manali na půjčení spousta. Já osobně na motorce nikdy neseděl, ale není se čeho bát, když jsem to přežil já co motorky odmala nesnáší. Půjčili jsme si 3 scootery (125 motor). Cena je 500Rup/scooter/den a za benzín dáte tak 250rup víc neberte, ptž to neprojedete. Jeli jsme směrem z Manali na Kulu a odbočovali jsme doprava a doleva přes řeku do hor. Bylo to naprosto skvělý. Hrozně jsme si to užili, protože jsme se dostali do míst, které by jsme jinak neviděli. Prostě tohle je po koupelích druhý must do v Manali!

SOLUNG (HUT)

IMG_3488

Městečko Solung je cca 30km od Manali. Každý den jede několik autobusů klidnou cestou cca za 15Rup/os (dejte pozor ať to jede až do Solungu, náš bus stavil na rozcestí, které je ještě tak 25min do vesnice). V Solungu jsem bydleli za 400Rup/dvojlůžák/3os/noc v hotelu jménem Friendship hned u jediné silnice, co tam vede. Hned naproti hotelu je bistro Dhaba, kde lokální paní dělá luxusní nudle za 50Rup.

V Solungu je hned několik věcí co podniknout. Tak hodinová procházka k “templu” vede od stanice lanovky (někoho se zeptejte, všichni vědí). Je to super na odpočinek.
Další aktivitou je samotná lanovka za 500Rup se dostanete nahoru a dolu. Nevím úplně co nahoře, ale procházku tam na 100% uděláte. Já lanovku využil k paraglidingu. Usmlouval jsem z 3000 na 2300Rup se vším. Je to super zážitek, ale kdo se bojí létání tak vůbec. Já se nebojím letadel ani trochu a při tomhle sem byl podělanej jak malá holka.

Jelikož jsme nebyli zabaleni na více denní túry, hledali jsme cíle na, které se dají zvládnout za jeden den. Samozřejmě v různých agentůrách v Manali si můžete půjčit stany a potřebné vybavení, pokud se vám zachce na vícedenní trek. Celkem za málo peněz, i když mimo sezónu vyjde půjčení o něco málo více, než noc v hotelu. Kromě výletů po okolí jsme tedy rozhodli pro výlety s cílem. Což není nejjednodušší na plánování, jelikož co 10 indů, to10 názorů.

Nakonec jsme se vydali na Beas-kund, což bylo podle některých 2-3 dny cesty, podle jiných jen 8 hodin. Druhý výlet jsme naplánovali na Patalsu peek (4470m)

Solang – Beas kund

K jezeru jsme ze Solangu vyrazili kolem 7 hodiny ráno. Asi tak 2 hodiny se jde asfaltové cestě, která kousek před vesnici Dhundi končí. Přes tuto vesnici se ale nejde. Tedy nepřejdete most, ale držíte se po levé straně. Pokračujete pořád dál, kde později řeku překročíte. Tady ovšem nevíme, zda-li je to možné, když je více vody. (To možná budete muset přes Dhundi jít). Podle rad místních jsme ovšem pokračovali dále. Párkrát jsme ještě museli překročit proud připojujících se řek, abychom mohli jít po pravé straně údolí. Samozřejmě cesty nejsou značené a lehce se z cesty sejde. Což se nám zanedlouho podařilo a pokračovali jsme korytem řeky přes kameny. Po hodině se nám opět podařilo cestu najít, i když jsme absolutně nevěděli zda-li je to ta správná. Jelikož všichni mluvili o jezeře, nenapadlo nás koukat na google-eart, což by bylo velice užitečné, jelikož mapa s měřítkem 1:100000 byla absolutně nepoužitelná (dokonce mapa ukazuje, že mate jít po levém břehu řeky, což je nesmysl a lepší se v Manali nedá koupit). Nicméně jsme doufali, že alespoň směr bude správně. Každopádně nebyly, a když teď zpětně koukám na mapu, otočili jsme se s Adamem těsně pod jezerem. Tedy správně jsme šli pořád dál a těsně, než se začne prudce stoupat, jsme odbočili doprava a šli správně k jezeru. Jak jsem zmínil, otočili jsme se a vydali se zpět dolu, že překročíme řeku a půjdeme dál v původním směru. Tady už to zkrátím. Dostal jsme se mezi dva koridory řek a při jednom přeskakování jsem uklouzl (Honza) na kameni a spadl do proudu. Naštěstí v tomto místu proud nebyl takový, aby mne strhl dále. Odneslo to rameno a hrudník. Po tomto zážitku jsme se otočili a šli zpět do Solangu.

Za nás 2 rady nechodit, když je hodně vody a před výletem se koukněte na google.maps, ať víte kudy jít. Kdybychom se tehdy neotočili, celá cesta by zabrala kolem 6-8h tam a zpět. Je jen na vás zda zvážíte na trek vzít průvodce, kterého na 100% najdete v Solungu

Solang (hut) – Patalsu Peek

Nádherná cesta na 8 hodin. Začátek v 6:30 ráno ze Solang hut, přes Solang a dále na vrchol. Pokud cestujete v září, doporučuji vyrazit opravdu brzy, jelikož v 11h zavalí vrchol mlha. Zas platí, pokud můžete, koukněte na mapy. Na internetu se dočtete samozřejmě, že potřebujete průvodce, což nemusí být od věci. Každopádně my vyrazili opět na vlastní pěst, s tím, že teď už cíl pokoříme. Vyrazíte tedy ze Solang hut přes Solang (cestou překročíte přes most řeku), projdete vesnicí a pak budete jen stoupat, stačí, když nebudete odbočovat doleva. K nám se cestou přidali dva místní ořechové, kteří, když jsme nevěděli, ukázali směr cesty. Takto dojdete až k lesu a hustému celkem vysokému porostu. Naštěstí zde byla vyšlapaná cesta, která nám pomohla přes až dvoumetrový porost projít k až hornímu okraji lesa. Cesta sem by vám měla zabrat 2,5 až 3h. (Možná i méně, teď už přesně nevím). Když vylezete na kraj lesa, otevře se před vámi výhled na Patalsu Peek. Odtud již nemůžete zabloudit. Jen pozor, vzdálenost klame. Pod závěrečné stoupání se dostanete ještě rychle, ale poslední úsek je již docela namáhavý a možná pocítíte méně kyslíku ve vzduchu. Každopádně to stojí za to!!! Výhled je překrásný. My vyrazili v 7 a na vrcholu jsme byli v 10:40. Jak tomu bylo doposud, v 11 přišly mraky. Udělali jsme tedy pár posledních fotek a s našima oříškama začal sestup dolu.

Na závěr bych jen podotkl. Vezměte si s sebou dostatek vody, nějaké sušenky a mikinu s bundou. Jsou to hory a počasí vás může lehce zaskočit. Dolu k hranici lesa se jde krásně a dá se pro odlehčení kolen popoběhnout. To už ovšem neplatí dál, a na konci cesty budete mít nohy gumový. I když kdo ví. My zas takový sportovci nejsme. Zde průvodce třeba není, ale sami nikdy nechoďte!

VARANASI

IMG_3622

Město od kterého jsem měl největší očekávání a celkem se vyplnilo. Město je skvělý a je tam toho dost k vidění. Předpokládám, že tam všichni jedou kvůli řece a rituálnímu pohřbívání. Má představa byla, že se pohřbívá po celé délce řeky, ale ne. K tomu jsou určená dvě místa. Nevím jak popsat jejich polohu, ale to se doptáte vědí to všichni. Co určitě stojí za vidění je podvečerní plavba na lodích. Nejlepší je seběhnout k řece a domluvit se s někým, kdo tam zrovna postává. Ono stejně furt se vás ptají “Boat sir?”. Cena je 100-200Rup/os. Doporučuji vzít tu, která nemá motor, je to mnohem romantičtější. Na konci se stavíte na večerní rituál u řeky. Ten se nám líbil fakt moc, skvělá byla i celková atmosféra řeky a všeho okolo.

Na co si dát bacha ve Varanasi jsou jak Sadhu “Baba” people (posvátní lidé – googli), kteří přežívají z darů lidí a jsou dost nekompromisní v žebrání. Druhým a horším nešvarem Varanasi je focení. Fotit bez problému můžete cokoliv, kromě pohřebních míst. Zde vás každý upozorňuje, že je to neslušné/zakázané/zpoplatněné/a další. Pravdou je, že by se asi mělo respektovat nějaké soukromí. Načetl jsem, že když se zeptáte rodiny, která truchlí, tak vám svolení dají a žádný problém není. Naopak problém je, když místo fotíte i z velké dálky. Všude se pohybují totální šmélaři, co vás vyprudí do nejvyšších otáček. Přikládám foto kvůli kterému nás prudili. Začíná to větou že jsme porušili zákaz a urazili jsme truchlící atd. a že se máme omluvit. Tak jsme se omluvili, že jsme to nevěděli (z takové dálky nikdo ani nevěděl, že tam jsme). Další várka přijde, když se seběhne tak dalších 4-5 stejnejch šmejdů a začnou do vás hustit kecy o karmě (o kterou jim nejde) atd. Výsledek je jasný od první věty. Chtěj cash. A to ne málo. Řekli si o 500/os. To nás samozřejmě nezajímá, i když vám tvrději, že to jde na sirotčinec. Hrotili to fakt neskutečně a poprvé na mě někdo šáhnul, ten nejagresivnější z nich mě chtnul za ruku, když jsme nekompromisně odcházeli, že se s nima bavit nebudeme, protože cílem konverzace nebylo se omluvit a respektovat kulturu, ale ošulit nás o prachy. V tu chvíli přišel čas na magickou větu, která vyřeší každý průser “I am calling police right NOW!!!”. A bylo po problému, kluci se spokojili s 12Rup co jsem jim předtím dali, aby neprudili a šli jsme pryč. Taková podělaná věc a zkazí vám to celou procházku úplně zbytečně.

IMG_3678

(fotka kvůli které byl problém)

SOUHRN

Celkově je Indie mega zajímavá a to co jste zažili vám dojde, až když se vrátíte do ČR, protože tam jste aklimatizovaní a přijde vám to normální. Asi zážitek na celý život, ale jednou mi to stačilo. Pokud jsem vás odradil tak doporučuji Sri Lanku. To je taková malá víc evropská Indie a ochutnáte si tam skoro všechno ale tak jen v 50% intenzitě. Takže hurá na cesty!

KONEC

Tak doufám, že si to užijete a snad vám budou naše rady k něčemu. Za komentáře budu jen rád.

Díky Véna – https://epesrades.wordpress.com/

Advertisements

One response to “Indie cestopis 2014

 1. Pěkný počtení, i když jen informativního charakteru, do všech barev a tónů by to chtělo u piva. Jsem ráda, že se vám tam líbilo a nic jste nemuseli zhejtovat, ale já bych na to asi furt neměla, to věčný přemlouvání a otravování od místních by bylo o nervy. P.S.: Chcaní prdelí znam dobře z Guatemaly a jakkoliv to bylo hrozný, jsou to vtipný vzpomínky.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: